Reklama | Kontakt

Droga Królewska - Najsłynniejsze zabytki Krakowa

| |
  

Droga Królewska zaczyna się w kościele św. Floriana przy Placu Matejki, gdzie Rektor wraz z Senatem Uniwersytetu witali niegdyś nowego króla. Przechodzi następnie obok Barbakanu i resztek dawnych fortyfikacji miejskich i poprzez główną bramą wjazdową – Bramę Floriańską – wkracza w obręb Starego Miasta.
Przez ulicę Floriańską, gdzie możemy podziwiać szereg obiektów o ciekawej historii ( Dom Jana Matejki, hotel "Pod Różą", Jama Michalika) trasa wiedzie na Rynek Główny, największy plac średniowiecznej Europy, zdominowany przez gotycki Kościół Mariacki.

W Bazylice Mariackiej znajduje się olśniewające dzieło Wita Stwosza – największy gotycki ołtarz w Europie. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, będący popularnym miejscem spotkań zarówno krakowian, jak i turystów.

Centralne miejsce na Rynku zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej budowli od wieków służącej kupcom. Obecnie pierwsze piętro zajmuje Galeria Malarstwa Polskiego, a arkadowy parter liczne stoiska z pamiątkami i wyrobami rękodzielniczymi. Nad południową częścią Rynku góruje wieża dawnego ratusza z roztaczającym się z niej wspaniałym widokiem.

Z Rynku trasa kieruje się obok malutkiego romańskiego kościółka św. Wojciecha oraz restauracji Wierzynek w ulicę Grodzką. Po drodze na Wawel podziwiać możemy gotyckie kościoły i zespoły klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. Ten ostatni zdobią polichromia i witraże Stanisława Wyspiańskiego. Obok kościoła widnieje Pałac Wielopolskich, dziś siedziba krakowskiego magistratu. Kontynuując spacer ul. Grodzką, odwiedzić możemy romański kościół św. Andrzeja oraz sąsiadujący z nim barokowy kościół śś. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi, zaś parę metrów dalej ewangelicki kościół św. Marcina i kościółek św. Idziego.

Równolegle do ul. Grodzkiej biegnie prześliczna ul. Kanonicza z niedawno odnowionymi kamienicami i niepowtarzalną atmosferą. Obie ulice prowadzą prosto do stóp Wzgórza Wawelskiego – religijnego, duchowego i patriotycznego serca Polski, z Zamkiem Królewskim, który uznawany jest za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także "Pod Głowami", gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy; dziś pozostało ich już tylko 30. Najcenniejszym ze zbiorów wawelskich jest unikatowa kolekcja 137 arrasów, zdobiących komnaty wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta.