Reklama | Kontakt

Droga Królewska - Najsłynniejsze zabytki Krakowa

| |
  

Droga Królewska zaczyna się w kościele św. Floriana przy Placu Matejki, gdzie Rektor wraz z Senatem Uniwersytetu witali niegdyś nowego króla. Przechodzi następnie obok Barbakanu i resztek dawnych fortyfikacji miejskich i poprzez główną bramą wjazdową – Bramę Floriańską – wkracza w obręb Starego Miasta.
Przez ulicę Floriańską, gdzie możemy podziwiać szereg obiektów o ciekawej historii ( Dom Jana Matejki, hotel "Pod Różą", Jama Michalika) trasa wiedzie na Rynek Główny, największy plac średniowiecznej Europy, zdominowany przez gotycki Kościół Mariacki.

W Bazylice Mariackiej znajduje się olśniewające dzieło Wita Stwosza – największy gotycki ołtarz w Europie. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, będący popularnym miejscem spotkań zarówno krakowian, jak i turystów.

Centralne miejsce na Rynku zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej budowli od wieków służącej kupcom. Obecnie pierwsze piętro zajmuje Galeria Malarstwa Polskiego, a arkadowy parter liczne stoiska z pamiątkami i wyrobami rękodzielniczymi. Nad południową częścią Rynku góruje wieża dawnego ratusza z roztaczającym się z niej wspaniałym widokiem.

Z Rynku trasa kieruje się obok malutkiego romańskiego kościółka św. Wojciecha oraz restauracji Wierzynek w ulicę Grodzką. Po drodze na Wawel podziwiać możemy gotyckie kościoły i zespoły klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. Ten ostatni zdobią polichromia i witraże Stanisława Wyspiańskiego. Obok kościoła widnieje Pałac Wielopolskich, dziś siedziba krakowskiego magistratu. Kontynuując spacer ul. Grodzką, odwiedzić możemy romański kościół św. Andrzeja oraz sąsiadujący z nim barokowy kościół śś. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi, zaś parę metrów dalej ewangelicki kościół św. Marcina i kościółek św. Idziego.

Równolegle do ul. Grodzkiej biegnie prześliczna ul. Kanonicza z niedawno odnowionymi kamienicami i niepowtarzalną atmosferą. Obie ulice prowadzą prosto do stóp Wzgórza Wawelskiego – religijnego, duchowego i patriotycznego serca Polski, z Zamkiem Królewskim, który uznawany jest za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także "Pod Głowami", gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy; dziś pozostało ich już tylko 30. Najcenniejszym ze zbiorów wawelskich jest unikatowa kolekcja 137 arrasów, zdobiących komnaty wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta.Mapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz