Reklama | Kontakt

Premiera opery dla dzieci Pan Marimba

2008-09-19 - 2008-09-20
Pomożemy znaleźć nocleg
Data:   
Ilość nocy: 
  Ilość osób:Opera Krakowska otwiera nowy sezon operą dla dzieci pt. „Pan Marimba” Marty Ptaszyńskiej do libretta Agnieszki Osieckiej. Premiera odbędzie się 19 i 20 września 2008 roku na Scenie na Antresoli w budynku Opery przy ul. Lubicz. Następne spektakle w dniach 21, 26, 27 września.

Przedstawienie opowiada o przygodach rodzeństwa, Kasi i Marka, którzy pod nieobecność rodziców udają się w podróż z Panem Marimbą, by odzyskać Zaczarowaną Piosenkę, porwaną przez Ptaka. Wędrówka przez Indonezję, Japonię, Meksyk, Afrykę i Chiny staje się znakomitym pretekstem do pokazania folkloru odwiedzanych krajów, zarówno w warstwie plastycznej, przez charakterystyczne stroje i scenografię jak również w muzyce. W Krainie Kolibrów rozbrzmiewa ludowa melodia z Filipin, w afrykańskim państwie „Króla Bębnów” piosenki z Ghany („Kye Kye Kole”) i Ugandy („Ntuha, Ntuha”), natomiast Smok pojawia się na scenie przy akompaniamencie chińskiej muzyki („Hua-Ku-Ko”).

Muzyka, stworzona przez wybitną polską kompozytorkę i perkusistkę Martę Ptaszyńską określona została przez znawców jako barwna, kolorowa. Niezwykłe jej brzmienie jest wynikiem połączenia dwóch fortepianów z czterema zestawami perkusyjnymi. Wykorzystane instrumenty to tytułowa marimba, wibrafony, ksylofony aż po japońskie gongi świątynne, tom-tomy i tam-tamy, terkotki, grzechotki i pudełka.

Opera adresowana do najmłodszego pokolenia - od starszych przedszkolaków do młodzieży w wieku gimnazjalnym - wykonywana jest… przez dzieci i młodzież. Większość ról tej opowieści przypadła uczniom krakowskich szkół i ognisk muzycznych oraz Studia Baletowego, działającego przy Operze Krakowskiej.

Utwór został napisany przez kompozytorkę specjalnie dla Opery Narodowej w Warszawie, a spektakl cieszył się nadzwyczajnym powodzeniem. Prawykonanie „Pana Marimby” odbyło się w 1998 roku.
   R E K L A M A
 
 
Firma Wirtualny Turysta (www.wirtualnyturysta.com) współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi przy promocji ważnych wydarzeń związanych z Krakowem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych możliwości do własnych celów marketingowych lub zamieszczeniem informacji o wydarzeniach na naszych stronach internetowych, prosimy o przesłanie informacji na adres events@krakowlife.pl.
 
Archiwum Wydarzeń w Krakowie