Reklama | Kontakt

Krakowskie Miodobranie, XV Święto Pszczelarzy

2008-09-05 - 2008-09-07
Pomożemy znaleźć nocleg
Data:   
Ilość nocy: 
  Ilość osób:Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje. Przechowywany w pokojowej temperaturze w ciemnym, suchym miejscu może stać bez przeszkód przez kilka lat. Na temat jego walorów zdrowotnych powstały już tomy literatury. Krótko pisząc, działa antybakteryjnie, regenerująco oraz wzmaga odporność.

Dodatkowe info:

Miód ma zastosowanie nie tylko w lecznictwie. Od wieków wykorzystuje się go również w kosmetyce. Królowa Kleopatra do pielęgnacji swojej urody zażywała kąpieli z koziego mleka i miodu.
Od wieków także stosowano go jako składnik tak zwanych miłosnych napojów. Nie każdy może uwierzy we wspaniałe właściwości tego naturalnego afrodyzjaku, ale nikt nie może podważyć faktu, że miód jest nieocenionym źródłem mikroelementów, energii i sił witalnych.

Polacy pochwalić się mogą jeszcze jednym zastosowaniem pszczelich wytworów. Od średniowiecza na naszych ziemiach znany jest miód pitny, napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego. Miody pitne są pierwszymi polskimi produktami, które zarejestrowano tego lata jako wyroby tradycyjne w Unii Europejskiej.
Powiedzenie „pracowity jak pszczoła” jest całkiem zasadne. Dla wytworzenia 1 kg miodu jedna pszczoła musiałaby usiąść nawet do 200 tys. razy na kwiatach lub liściach, by zebrać niezbędny pyłek. Oczywiście nie jest to realne w przypadku jednego okazu, gdyż robotnice żyją tylko kilka tygodni. W ciągu swojego krótkiego życia pojedynczy owad zbiera zatem zaledwie jedną łyżeczkę nektaru.

„Krakowskie Miodobranie” to także docenienie wysiłku pszczelarzy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że hodowla jest zajęciem złożonym, wymagającym całorocznego nakładu pracy i ogromnej, fachowej wiedzy. Koegzystencja z tymi małymi stworzeniami przybiera czasami zaskakujące formy. Dawniej w Polsce, kiedy umierał pszczelarz, ludzie pukali do uli, aby pszczoły również mogły pożegnać zmarłego.

Słodkie święto na placu Wolnica to oczywiście okazja do degustacji i zakupu różnych gatunków miodu lub produktów z pszczelego wosku. To także pogadanki, konkursy oraz występy zespołów artystycznych.
   R E K L A M A
 
 
Firma Wirtualny Turysta (www.wirtualnyturysta.com) współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi przy promocji ważnych wydarzeń związanych z Krakowem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych możliwości do własnych celów marketingowych lub zamieszczeniem informacji o wydarzeniach na naszych stronach internetowych, prosimy o przesłanie informacji na adres events@krakowlife.pl.
 
Archiwum Wydarzeń w KrakowieMapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz