Reklama | Kontakt

IKEA Kraków świętuje Midsommar, Wianki po szwedzku

2011-06-25 - 2011-06-26
Pomożemy znaleźć nocleg
Data:   
Ilość nocy: 
  Ilość osób:


Mięta, rumianek, melisa, chaber – to kilka z siedmiu ziół, które zbierane są
w Szwecji, w Noc Świętojańską zwaną tam: Midsommar. By rośliny nabrały magicznej mocy, należy zbierać je w całkowitym milczeniu, chodząc tyłem.
To nie wszystko. Dzięki nim poznać można swoją przyszłość. IKEA Kraków świętuje krakowskie „wianki”, ale w tradycji szwedzkiej. Jak co roku organizuje Midsommar, podczas którego klienci i wszyscy goście IKEA będą mogli poznać szwedzkie obrzędy, tradycje i legendy związane z tym wyjątkowym dniem
w roku. W dniach 25 do 26 czerwca zapraszamy do IKEA Kraków na „wianki” po szwedzku!

Noc Kupały, Noc Świętojańska, Letnie Przesilenie, Midsumarsblot, Jãņi, Līgo
i Midsommar to tylko niektóre nazwy określające święto o wspólnych słowiańskich korzeniach. IKEA Kraków chcąc kontynuować szwedzką tradycję organizuje święto Midsommar, na które zaprasza krakowian. Wszyscy, którzy odwiedzą 25-go lub 26-go czerwca IKEA będą mogli poznać technikę plecenia wianków, które wieczorem zgodnie
z tradycją będą mogli wrzucić do Wisły. Co więcej, tak jak Szwedzi, będą mogli zgromadzić się wokół tradycyjnego szwedzkiego drzewka majowego i poznać tańce i tradycyjne pieśni. Będzie można również próbować szwedzkich przysmaków. Szwedzi kojarzą się ze spokojnym i wstrzemięźliwym narodem, a w taką noc zmieniają się oni nie do poznania. Warto zobaczyć ich zabawy
i tańce przy drzewku majowym.

W IKEA Kraków dzieci będą miały okazję poznać szwedzkie legendy związane
z Midsommar. Animatorzy IKEA będą opowiadać o szwedzkich tradycjach i zachęcać do zabaw, które cieszą od wielu lat szwedzkie dzieci. Zainteresowanie i niejednokrotnie zdziwienie tego dnia, mogą wzbudzać napotkani w sklepie wikingowie z balonami dla dzieci.

„Zależy nam, żeby jak najwięcej osób, a szczególnie dzieci poznały szwedzką kulturę, zwyczaje i zabawę. Mimo, że dzieli nas od Szwecji tak duża odległość, to mamy wiele podobnych tradycji. Midsommar, tak jak krakowskie wianki, to święto wspólne dla wielu krajów – mówi Monika Faron, specjalista ds. marketingu.

A jak to wygląda w Szwecji?

W Szwecji świętowanie początku lata rozpoczyna się rano, kiedy wszyscy mieszkańcy miast wyjeżdżają na wieś, aby tradycyjnie zgromadzić się wokół majstång - drzewka majowego przystrojonego zielonymi gałązkami i kwiatami. Tam wspólnie tańczą, śpiewają, bawią się i biesiadują przez cały dzień i noc bez względu na swój wiek.

Według legend w tą wyjątkową noc rośliny nabierają magicznej mocy. Tradycyjnie, panny wracając do domu po zabawie robią bukiety
z polnych kwiatów, aby przed snem włożyć je pod poduszkę. Zabieg ten ma na celu poznanie we śnie swojego przyszłego męża. Magiczna moc roślin jest również wykorzystywana do celów zdrowotnych. Kwiaty i zioła zebrane tego wieczoru, nabywają właściwości leczniczo-uzdrawiających. Napary z wysuszonych bukietów ziół stosuje się na wiele dolegliwości i chorób. Ważna jest również poranna rosa, w której można się skąpać lub też nabrać jej do małych flakoników. Warto mieć je zawsze przy sobie ze względu na uzdrawiające właściwości.

   R E K L A M A
 
 
Firma Wirtualny Turysta (www.wirtualnyturysta.com) współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi przy promocji ważnych wydarzeń związanych z Krakowem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych możliwości do własnych celów marketingowych lub zamieszczeniem informacji o wydarzeniach na naszych stronach internetowych, prosimy o przesłanie informacji na adres events@krakowlife.pl.
 
Archiwum Wydarzeń w Krakowie