Reklama | Kontakt

Zbigniew Herbert. Apostoł w podróży służbowej

2007-07-01 - 2007-07-31
Pomożemy znaleźć nocleg
Data:   
Ilość nocy: 
  Ilość osób:Kraków, Mały Rynek

uroczyste otwarcie 1 lipca (niedziela) godz. 12.00

Zbigniew Herbert jest symbolem poety-obywatela, ponieważ należy do nielicznej grupy artystów i literatów, którzy nie sprzymierzyli się z komunizmem i sowieckim okupantem. Jego patriotyzm w trudnym czasie polegał na budowaniu tablic wartości w oparciu o tradycję kultury europejskiej, z jaką zerwał komunizm. Z jednej strony - tablice wartości Herberta odnosiły się do etyki i podkreślały znaczenie dobra
i wierności. Z drugiej strony zakotwiczone zostały w pięknie europejskiej sztuki.
W okresie, kiedy żelazna kurtyna uniemożliwiała bezpośredni kontakt ze źródłami - poeta przebywający na zachodzi starał się być "apostołem w podróży służbowej", który swymi esejami i wierszami przybliża niedostępny świat tradycji. Herbert był wielkim Polakiem i zarazem wielkim Europejczykiem. Jego postawa uczy jak być patriotą w europejskiej rodzinie.

Ideą wystawy jest prezentacja na jednej planszy:

 1.dzieła, które było inspiracją dla wiersza lub eseju
 2.odpowiedniego fragmentu wiersza lub eseju
 3.rysunku - pierwszej notatki poety, zanim napisał tekst.
 

Wystawa plenerowa na dużych planszach (1m x 3,5m) z własnym oświetleniem została pokazana najpierw jesienią 2006 roku w Warszawie, a w roku bieżącym
w Częstochowie. Wystawa prezentowana będzie w miejscach publicznych - licznie odwiedzanych, aby dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, którzy nigdy by się nie zdecydowali udać do galerii.

 

Organizacja:

    Gmina Miejska Kraków
    Warszawski Festiwal Poezji im. Z. Herberta
    Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej Pomost
   R E K L A M A
 
 
Firma Wirtualny Turysta (www.wirtualnyturysta.com) współpracuje z wieloma organizacjami branżowymi przy promocji ważnych wydarzeń związanych z Krakowem. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych możliwości do własnych celów marketingowych lub zamieszczeniem informacji o wydarzeniach na naszych stronach internetowych, prosimy o przesłanie informacji na adres events@krakowlife.pl.
 
Archiwum Wydarzeń w KrakowieMapa Krakowa

Mapa Kraków

Mapa Krakowa

Mapa Krakowa z mozliwością znalezienia hoteli, tanich noclegów oraz najcekawszych zabytków.

Nowoczesne projekty wnętrz